Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Trianon – storočná krivda Maďarov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Čiže to nie krivda, lebo v porovnaní s holocaustom je to maličkosť? Takže ani mačka domáca nie je mačkovitá šelma, lebo v porovnaní s levom je to trpaslík? Som Slovák z Martina, ale vyrastal som v Šali (Vágsellye), takže o slovensko-maďarských vzťahoch čosi viem. Každý seriózny historik musí uznať, že hranica bola vytýčená trochu (eufemizmus) necitlivo.
 

Kadiaľ podľa teba

mala ísť slovensko-maďarská hranica aby to bolo citlivé?
 

 

Choď sa pozrieť do Diakoviec, Horných či Dolných Salíb, do všetkých dediniek pri Dunajskej, porozprávaj sa s miestnymi, potom ti bude jasné, kde mala ísť tá hranica.
 

No vidíš a ja poznám veľa ľudí

maďarskej národnosti zo Žitného ostrova a málokto z nich by chcel patriť do Maďarska. Hranicu bolo ťažké presne stanoviť, pretože mnoho Slovákov žilo na druhej strane Dunaja, takže Dunaj sa stal prirodzenou hranicou.
 

 

Hranicu stanovili vďaka šikovnosti českej diplomacie, aj nejaký Slovák sa tam angažoval, ak si dobre spomínam. V novom Maďarsku ostalo asi desaťkrát menej Slovákov, ako u nás Maďarov. Ale máš pravdu, aj drvivá väčšina mojich maďarských kamošov radšej žije na Slovensku. V Maďarsku a hlavne v tretích krajinách sú Maďari trochu radikálnejší. Ale aj tu si rozumná väčšina uvedomuje, že revízia hraníc je utópia.
 

Toto absolútne nie je pravda

V čase rozpadu Rakúsko Uhorska bola naša južná hranica jedinou hranicou, ktorá nemala historické korene a ani prirodzenú geografickú predispozíciu. Hranica teda rozdelila dva štáty tak, aby príslušníci menšiny boli zhruba rovnako zastúpení na jej oboch stranách. Teda, po cca 500 tisíc Slovákov v Maďarsku a 500 tis. Maďarov na Slovensku. Po sto rokoch je počet Maďarov u nás zhruba rovnaký a Slovákov v Maďarsku prakticky niet. Môže za to predovšetkým asimilačná politika Maďarska voči VŠETKÝM príslušníkom iných národov, nielen voči Slovákom.
 

 

Takto to vidíme my, Slováci. Rovnako dokážeme donekonečna vyplakávať, ako nás tu Maďari utláčali a asimilovali a ako s trsteničkou v ruke nútili naše babičky a deduškov odriekať otčenáš v maďarčine. Takisto Maďari vyplakávajú, ako sme ich v 1848 zradili a pridali sa k nadutým Austrijákom a ako im Trianón odtrhol dve tretiny územia. A čo tak zabudnúť na minulosť, povzniesť sa nad ňu a pozerať sa dopredu?
 

Veď ty to tu hrotíš

Vystupuješ ako advokát maďarov. Napr. z pozície zabezpečenia nejakej stability nebolo možné hranicu postaviť pozdĺž malého Dunaja, preto sa stanovila hranica veľtoku. Rozhodovali o tom "vojenskí stratégovia". Všetci "maďari" plačú len za tým, ako im celá Európa ubližila a zobrala 2/3 územia. nechcú uznať, že aj ostatné národy vrámci Uhorska mali nárok na sebaurčenie.
 

 

Počet Maďarov na Slovensku je po sto rokoch rovnaký? To sa mi teda nezdá.

https://plus.sme.sk/c/20092327...
 

 

Akurár že tá Šala bola ešte v roku 1880 prevažne slovenská. To že neskôr mala maďarskú väčšinu bolo v dôsledku maďarizácie.
 

 

V súvislosti s Maďarmi hovoriť o serióznych historikoch je také... úsmevné . Maďarskí historici sú schopní dokazovať, že Ježiš Kristus bol Maďar, alebo že predkovia Maďarov učili Egypťanov stavať pyramídy . Keby neprišiel Trianon, tak v Žiline alebo v Liptovskom Mikuláši , čo to trepem - v Zsolne a v Liptó Szent Miklósi by teraz žili Maďari, čo sa naučili zle po poľsky...
 

androiďák

Je zaujímavé, že história sa začína od Trianonu? Prečo sa nepozrieme hlbšie do histórie? Veď bola Samova ríša, Veľkomoravsk ríša a o Maďaroch nebolo ani slychu. Teraz máme tie ríše oplakávať?
 
Hodnoť

Trianon vyhranil slovenské hranice

Žiaľ, Juraj Hajko zo SFPA pôsobí v debate pologramotne. Už v úvode, kde hovorí, že Maďarsko stratilo pre Trianon dve tretiny územia - potom Strážay správne pripomenul, že to je maďarská interpretácia.
Zaujímavá je aj jeho veta, že "Trianon prvýkrát priamo vyhranil slovenské hranice".
 

 

V kontexte, že Maďarsko považovalo za svoje územie oblasť dnešného Slovenska, zakarpatskú oblasť, Banát a Sedmohradsko, Burgenland . Kým Slovaci jasne rozlišujú Uhorsko a Maďarsko, tak Maďari poznajú len názov Magyarországh (pre Uhorsko aj Maďarsko) . Pre Maďarov Uhorsko neexistovalo - len Maďarsko . Pre Maďarov je Slovensko ukradnutá časť Maďarska . Na to by Slováci nemali nikdy zabudnúť , že kým bude Maďar Maďarom, tak Slovensko bude pre neho odtrhnutá časť Maďarska .
 

 

Ale Juraj Hajko mi nepripadá, že by bol Maďar.
 

 

Na to nemusíš byť Maďar . Stačí, aby si poznal maďarský pohľad na vec . Zrejme urobil chybu, že to neuviedol do súvislostí, ako to chápu iredentistickí Maďari a ako to nasávajú s materským mliekom . Maďarské vyznanie viery (niečo ako slovenské Verím v Boha) v maďarčine znie : Verím v jedného Boha,
Verím v jednu Vlasť,
Verím v jednu večnú Božiu spravodlivosť,
Verím vo vzkriesenie Uhorska. - to je slovenský preklad, v maďarčine to znie verím vo vykriesenie Maďarska = Hiszek Magyarország feltámadásában.
Ámen.
Neviem, či si to dokážeš uvedomiť naplno .
 

 

Asi si to nedokážem uvedomiť, nie som taký múdry ako kandeláber.
 

 

Hm, keď si nedokázal prijať vetu "Maďarsko stratilo pre Trianon dve tretiny územia " , potom nechápeš latentnú hrozbu z maďarskej strany .
 
Hodnoť

 

Vivat Trianon, tento rok budú veľké oslavy. Aj ten náš štát by sa mohol rozhýbať na nejaké poriadne oslavy.
 

...

... dobry napad.. :-) ... oslava Trianonskej zmluvy na Slovensku... ozaj, odsuhlasil by Most-Hid nieco take... ? ... heh, ale Dankovi by to mozno zachranilo krk, mozno by to na 5.1% vytiahol... :-)
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 1 734
 2. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 619
 3. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 388
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 378
 5. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 370
 6. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 332
 7. Martin Greguš: Blaha v tom má jasno: "Matovič znásilnil národ" Čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 280
 8. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 264
 9. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud sa výrazne zastal Slováka v spore s Luhačovicami 233
 10. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 194

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?