reklama

Čo pre nás znamenal vznik Československa?

O pár dní si pripomenieme presne 100 rokov od vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Avšak oficiálne budeme v Čechách a na Slovensku spomínať na tú istú udalosť v rozličných dátumoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Kým v Českej republike si každý rok pripomínajú 28. október, naši zákonodarcovia sa túto jeseň rozhodli výnimočný jednorazový štátny sviatok vyhlásiť až na 30. októbra.Kedy teda vzniklo Československo?

Podľa historika SAV Dušana Kováča sa o tom diskutovalo už počas prvej republiky, keďže T. G. Masaryk publikoval vo Washingtone vyhlásenie o nezávislosti Československého štátu už 18. októbra. Podpísali ho Masaryk, Štefánik a Beneš.

V prvej Československej republike však nakoniec vznikol konsenzus, že oslavovať sa bude 28. október. Teda dátum, kedy bola v Prahe Národným výborom československým vyhlásená samostatná Československá republika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako kľúčový dátum sa v Československu (a v Česku dodnes) oslavoval teda deň, v ktorý bola nezávislosť vyhlásená na domácej pôde.

30. októbra bola v Martine prijatá takzvaná Martinská deklarácia. Podľa Kováča šlo najmä o to, aby politici Dohody videli, že nielen exiloví politici, ale aj občania samotného vznikajúceho štátu s tým súhlasia. Masaryk bol v podstate iba predsedom malej strany, Štefánik francúzskym štátnym občanom, ktorého vtedy na Slovensku ešte nikto poriadne nepoznal.

Preto bola v Martine zvolaná verejná schôdza, ktorá podľa Kováča mala predovšetkým zahraničnopolitický význam. „Cieľom bolo ukázať svetovej verejnosti, že Slováci sú za spojenie s Čechmi do jedného štátu.“ Slováci samotní sa na vytvorení spoločného štátu s Čechmi dohodli už v máji na tajnej schôdzi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Organizátori tejto schôdze však nevedeli o tom, že Československo vyhlásili už v Prahe o dva dni skôr. Vedel to však Milan Hodža, ktorý na schôdzu do Martina prišiel. Martinskú deklaráciu následne teda upravili v tom zmysle, že sa jej prijatím prihlasujú k 28. októbru.

Martinská deklarácia je dôležitým momentom, avšak i ona samotná iba odkazuje na to, čo politici už dohodli skôr.

Prečo teda na Slovensku tento rok budeme oslavovať storočnicu Československa o dva dni neskôr, než u našich západných, dnes už susedov? Potrebujeme sa paradoxne aj pri oslavovaní spoločného štátu voči Čechom vymedzovať?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Toto vymysleli ľudia, ktorí síce nemôžu poprieť, že Československo bolo pre Slovákov pozitívnym riešením, ale chcú tvrdiť, že Slováci boli od začiatku samostatným, suverénnym národom.“

Podľa sociálneho antropológa Juraja Buzalku sme však postúpili od roku 1993 už len tým, že si Československo vôbec pripomíname, aj keď voľba dňa je zvláštna. „Pretože Slovenská republika v roku 1993 vznikla ako vzdor Československu.“

Nový štát sa celkom logicky potreboval nejakým spôsobom vymedziť voči predchádzajúcemu, aby mal legitimitu, dôvod, prečo vlastne vznikol. Rovnako, ako sa Československo v roku 1918 potrebovalo vymedziť voči Rakúsko-Uhorsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naša spoločná história sa nezaobišla bez značných problémov a napätia. Vzdorovanie Slovákov a snahy o vymedzenie sa voči Čechom boli jedným z leitmotívov našej spoločnej existencie v Československu. Pri samotnom vzniku hral zásadnú rolu aj fakt, že moderný slovenský národ, na rozdiel od Čechov, ktorí žili v rakúskej časti monarchie, sa ešte len v tom čase tvoril.

Veľa zlej krvi preto narobila ideológia čechoslovakizmu, ktorá tvrdila, že Česi a Slováci sú dvoma vetvami jedného, československého národa. Nemala silné historické opodstatnenie a časť Slovákov ju časom vnímala veľmi negatívne.

Čechoslovakizmus však zároveň aj zo Slovákov takto urobil národotvorné etnikum v novom štáte, kde by inak existovali dominantné menšiny. Tá nemecká bola v prvej republike napríklad početnejšia než Slováci samotní. 

Vzdorovanie a snaha o autonómiu však vyústili v rozpad štátu v roku 1939. V obnovenom povojnovom Československu sa už čechoslovakizmus vytráca a v roku 1968 dochádza aj k federalizácii krajiny. I keď tá v podmienkach komunistickej diktatúry prakticky nemala význam.

Skutočná autonómia prišla až po roku 1989 a najmä po rozpade federácie v roku 1993. Napriek tomu, že v spoločnom štáte už nežijeme, nemusíme sa voči nemu navždy vymedzovať. Naopak, okrem niekoľkých problémov totiž Československo Slovákom prinieslo mnoho historických pozitív.

Do Československa sme vstupovali ako agrárna spoločnosť. Dnes sme aj vďaka Československu moderným, rozvinutým európskym národom. Skúsenosť s medzivojnovou demokraciou je jedným z hlavných faktorov, prečo žijeme v relatívne úspešnom slobodnom systéme i dnes. Ako uzatvára Juraj Buzalka: „Slovensko bude vtedy sebavedomou republikou, keď uzná, že 28. október je aj začiatkom jej dejín.“

Tento blog je krátkym sumárom nedávnej diskusie "Café Európa: 100 rokov Česko-Slovenska - čo nás stále spája?" Diskusie CAFÉ EURÓPA pre Vás organizujeme v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a Žiline. Aby Vám žiadna neušla, môžete nás sledovať na našom Facebooku aj Twitteri

Celý záznam z diskusie si môžete vypočuť aj ako podcast:

Autor: Tomáš Madleňák

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu