reklama

Ako dobehnúť západné platy v EÚ?

Slovenská vláda chce patriť do „jadra“ Európskej únie, no platy máme ako na periférii EÚ. Môžu sa vôbec platy a  sociálna úroveň medzi východom a západom priblížiť? Čo pre to môže robiť EÚ, a čo Slovensko?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Slovensko stále patrí medzi európske krajiny, odkiaľ skôr ľudia odchádzajú za zárobkom na západ. Napriek tomu sú už aj tu príklady zamestnancov, ktorí si dokážu vypýtať vyšiu mzdu. Príkladom je nedávny štrajk v Bratislavskom Volkswagene, ktorý viedol k ďalšiemu zvýšeniu miezd, ktoré podľa odborárskeho predáka Zoroslava Smolinského už predtým boli najvyššie v rámci koncernu v krajinách V4.

Ľudmila Majláthová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku však upozorňuje, že keď sa hovorí o životnej úrovni, nejde iba o výšku platu. Svoje zohráva aj celková úroveň sociálneho zabezpečenia. To je oblasť, kde má Slovensko medzery a zároveň oblasť, kde môže pomôcť Európska únia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môžeme v EÚ vyrovnávať sociálne rozdiely?

EÚ nemá právomoc zasahovať do mzdových politík členských štátov. O to viac sa však začína angažovať v oblasti takzvaného sociálneho piliera, ktorý spomínal aj predseda Európskej komisie Juncker v tohtoročnom prejave o stave Únie.

Systémy sociálneho zabezpečenia a trhy práce sa v krajinách EÚ líšia, čo sa dá podľa Majláthovej vysvetliť najmä rozličným historickým vývojom týchto systémov. „Zo strany Komisie ani nie je záujem harmonizovať tieto systémy, ten cieľ bol prichádzať s nejakými minimálnymi štandardami.“

Práve cestou minimálnych štandardov sa uberá diskusia o sociálnom pilieri EÚ. „Hovorí o veciach, ako je bezpečné pracovné prostredie, rodová rovnosť.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobre nastavené sociálne prostredie pritom môže prospievať k produktivite práce a podporiť i samotný rast miezd.

Čo môže urobiť Slovensko?

Ak sa majú priamo zvyšovať mzdy pracovníkov na Slovensku, zodpovedná je hlavne naša vlastná vláda. A nejde len o známe riešenia ako je zvyšovanie minimálnej mzdy či trinásty plat. Podľa predstaviteľa Moderných odborov Volkswagen Zoroslava Smolinského máme na Slovensku pracujúcu kvalitu, za ktorú si musíme vedieť pýtať primeranú cenu.

Je čas opustiť predstavu, že našou výhodou je lacná pracovná sila a tú musíme ponúkať, aby k nám prichádzali investori. „Naša konkurencieschopnosť nie je v tom, že máme platy vysoké alebo nízke. My sme konkurencieschopní v rámci EÚ pretože máme kvalifikovaný, stabilný a flexibilný personál.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto argumenty v prípade Volkswagenu zabrali, no sú realistické v širšom Slovenskom kontexte? Hlavnými problémami slovenskej ekonomiky sú nedostatky expertov a vysokokvalifikovaných pracovníkov, čo súvisí najmä so žalostnou úrovňou nášho školstva.

Majláthová upozorňuje, že tieto o medzerynám vyčíta aj Európska komisia.

Aká je dnešná úloha odborov?

Smolinský je napriek tomu presvedčený, že Slováci si zaslúžia vyššie platy. „Peňazí je na Slovensku dosť, ekonomika je silná, len sú zle prerozdelené. A úlohou odborov je cez tých jednotlivých zamestnávateľov dostať tie peniaze k ľuďom.“

Smolinský preto buduje nové, moderné odborové hnutie na Slovensku, ktoré bude silnou stranou vo vyjednávaní a sociálnom dialógu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Byť moderný podľa neho neznamená iba využívať moderné komunikačné kanály a byť na Facebooku. Ide najmä o to, aby odbory boli vierohodné. Na to ale musia byť nezávislé a bez záväzkov voči politickým stranám.

Najdôležitejšie, zdá sa, je mať pri vyjednávaní vôbec čím argumentovať. Pokiaľ ako vzdelaná krajina neponúkneme skutočne kvalitnú, produktívnu a kvalifikovanú pracovnú silu, nezostane nám nič iné, než investorom naďalej ponúkať nižšiu cenu práce.

Tento blog je krátkym sumárom nedávnej diskusie CAFÉ EURÓPA, ktoré pre Vás organizujeme v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a Žiline. Aby Vám žiadna neušla, môžete nás sledovať na našom Facebooku aj Twitteri

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu